Astrofotografia - przydatne aplikacje
Nawet najlepszy fotograf najlepszym aparatem fotograficznym podpiętym do kosmicznie drogiej lunety nie wykona dobrego zdjęcia, jeśli nie będzie w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Ilość czynników jakie należy wziąć pod uwagę (pogoda, pozycja, zanieczyszczenie światłem, faza i pozycja księżyca, położenie obiektów niebieskich względem krajobrazu...) sprawia, że nie jest to zadanie proste. Na szczęście z pomocą przychodzą nam przydatne aplikacje na komputer i na telefon. Tu przedstawimy te najbardziej użyteczne.
Stellarium
(dostępne na Windows, Linux, Mac Os X)Jest to darmowe komputerowe planetarium wyposażone w trójwymiarowy widok nieba. Pozwala na ustawienie współrzędnych z których dokonujemy obserwacji i oglądanie nieba tak jak gdybyśmy byli w tym miejscu. Dzięki możliwości wybrania sensora aparatu, teleskopa i soczewek jakie posiadamy, program może dokładnie zasymulować kadr i wyświetlić obraz odpowiadający temu jaki uwiecznimy na matrycy. Ogromna ilość obiektów i szczegółowe informacje o nich wraz z dużymi możliwościami konfiguracji stanowią o dużej użyteczności programu wśród profesjonalistów.
ISS Detector
(dostępne na iOS, Android)Jeśli chcesz zobaczyć i ująć na fotografii dodatkowy ciekawy element jakim może być przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ta aplikacja jest dla Ciebie! Dzięki mapom i kompasowi będziesz dokładnie wiedział jak dokonywać obserwacji, o której godzinie i jak długo. Poznasz także wysokość i jasność, a wbudowany kalendarz wyświetli od razu proponowane najlepsze momenty do wykonania obserwacji.
Dark Sky Finder / Ligth Pollution Map
(dostępne na iOS, Android)Zanieczyszczenie światłem może stanowić dużą przeszkodę w fotografii głębokiego nieba (np. drogi mlecznej). Dark Sky Finder rozwiązuje ten problem pozwalając nam znaleźć najciemniejsze rejony wokół nas. Oprócz interaktywnej mapy oznacza on także krąg horyzontu pokrywający się z widzialnym obszarem. Dodatkowo posiada rozbudowane dodatki, takie jak kalendarz wydarzeń nocnych, informacje o księżycu, kalkulatory i inne.
APT Darkness Clock
(dostępne na iOS, Android)Ten mobilny kalkulator wylicza czas trwania Deep Sky Darkness (czyli ciemności głębokiego nieba). Bierze przy tym pod uwagę nie tylko wschód i zachód słońca, ale także pozycję księżyca. Jest to małe, ale bardzo przydatne narzędzie, które odciąża nas od ogromu informacji do analizy.
Sol: Sun Clock
(dostępne na iOS, Android)Aplikacja będąca swego rodzaju zegarem słonecznym pokazuje dla wybranej lokalizacji fazy oświetlenia. Niezależnie czy zależy nam na tak zwanej złotej godzinie, by wykonać piękną fotografię krajobrazową, czy szukamy momentu, gdy niebo będzie najciemniejsze, dostaniemy tu odpowiedź w atrakcyjnej i przejrzystej formie wizualnej. Testy w terenie potwierdzają rzetelność dostarczanych danych.
Meteoblue
(dostępne na iOS, Android)Bardzo dobra prognoza pogody. Posiada opcję prezentowania map ze zdjęciami satelitarnymi. Obserwacja takich warstw jak chmury i opad pozwala nam podjąć decyzję czy tej nocy warto wybierać się do upatrzonej lokalizacji. Mapa wiatru przydatna jest, dlatego, że silny wiatr utrudnia dobrą stabilizację statywu zwłaszcza przy lekkim sprzęcie. Oczywiście warto też sprawdzić ogólną prognozę i temperaturę w nocy, ponieważ gdy czekamy w bezruchu, może się zrobić naprawdę zimno!
Go Sky Watch
(dostępne na iOS, Android)Aplikacja której możemy użyć do zidentyfikowania gwiazd (np. Gwiazdy Polarnej) czy też planet. Wyświetlony obraz odpowiada kierunkowi w którym obrócimy telefon. Pozwala więc na zobaczenie nocnego nieba nawet w dzień. Dostępny jest tu także kalendarz księżycowy pomagający zaplanować nie tylko fotografię księżyca, ale także wybrać taki dzień, w którym nie będzie on tworzył łuny odbijając światło.
Sky Map
(dostępne na Android)Podobnie jak poprzednia, ta prosta i darmowa aplikacja wyświetlająca konstelacje i ważne obiekty astronomiczne z dowolnego miejsca i czasu na podstawie kompasu wbudowanego w smartfon.
Shutter Speed Calculator
(dostępne na Android)Wprawdzie wyliczenie maksymalnego czasu migawki z reguły 500 albo NPF bazującej na wielkości pixela jest możliwe przy użyciu zwykłego kalkulatora, albo nawet kartki, jednak użycie tego narzędzia może być dużo szybsze i wygodniejsze. Uwzględnia on także poprawki dla crop sensor, a w przypadku NPF także przesłonę, więc wyniki powinny być bardzo dokładne.
Photo Pills
(dostępne na iOS, Android)Działając w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość pozwala na wizualizację pozycji słońca, księżyca i drogi mlecznej jako obrazu nałożonego na obraz z kamery telefonu. Ułatwia to przygotowanie kompozycji zawczasu. Dzięki opcji planowania pozwala na znalezienie dnia i godziny, gdy wybrany przez nas obiekt będzie widoczny w zadanym kierunku i na określonej wysokości. Od teraz ujęcia w których widać niebagatelne układy ciał niebieskich w stosunku do krajobrazu, nie będą jedynie dziełem przypadku.